За підсумками конференції 6 листопада. Складні системи: нічого не відняти, все пов’язано!

За підсумками конференції 6 листопада. Складні системи: нічого не відняти, все пов’язано!

WizardsDev спільно з партнером, міжнародним IT-коледжем DevEducation, провели 6 листопада міжнародну конференцію «Майбутнє в IT» у м. Дніпро, на якій перед більш ніж 750 слухачами виступили експерти в галузі нових знань із США, Ізраїлю, України, бізнесмени індустрії високих технологій та вчені зі світовим ім'ям. Кілька матеріалів за підсумками конференції – до вашої уваги.

Один його виступ коштує USD 20 тис. Нам пощастило послухати його безкоштовно. Його моделі точно передбачують події світового масштабу. Його ім'я – Янір Бар Ям. Він – професор MIT (Массачусетського технологічного інституту) у Бостоні, головний редактор InterJournal і президент New England Complex Systems Institute (Інституту складних систем Нової Англії). Ось про ці складні системи й піде мова. Що це? Чи правильний переклад, запитаєте? Дійсно, складні, не комплексні? Ні. Комплексні – це багатоскладові. А складні – ще й неподільні на частини. Чому? Про це – нижче.

Щоб прийняти рішення про те, як будувати ту чи іншу систему, потрібно визначити рівень її складності, взаємозалежності її частин. Слідкуйте за руками. Берете дві ємності. Одна – з водою, інша – порожня. Переливаєте частину води із однієї ємності в іншу і переконуєтесь, що властивості води при цьому не змінилися. Система проста. Берете кімнатну рослину. Алое, фіалку, фікус – немає різниці. Якщо від рослини відрізати кілька дрібних частин, то маленькі частини без належного догляду відімруть, але на саму рослину це не вплине. Система проста. А ось якщо пару частин відрізати, наприклад, від собаки, то це вплине й на відрізані частини, і на собаку в цілому. Відчуваєте? У складних системах, коли щось відбувається з її частиною, то це впливає на всю систему. І щоб помітити її властивості, потрібно дивитися не на частини системи, а на неї всю в комплексі.

Те ж саме – з країнами. Якщо в Україні щось відбувається, то це впливає на весь світ, хоч ми не завжди це усвідомлюємо. Те ж саме стосується світового транспортування нафти, доставки їжі. Щоб помітити, як взаємодіють між собою елементи системи, потрібно дивитися, як поводиться вся система. Як, наприклад, щоб помітити унікальні властивості зграї птахів, треба дивитися не на поведінку одного птаха, а всієї зграї. Так і з людьми, які пересуваються на роботу і з роботи або щось публікують в соціальних мережах. Треба дивитися на всіх, не на одного. Тому що є безліч людей, які роблять одне й те ж саме. А є безліч людей, які роблять різні речі. І безліч тих, хто робить то одне й те ж саме, то різне. Математика як вона є.

Ось поява терористичної Ісламської держави й криза біженців з арабських держав чому сталися? Напевно, Арабська весна вплинула. А вона чому сталася? Стандартна відповідь – існування диктаторів, які, що називається, «довели» країну. Але стоп, адже вони по 40 років сиділи! Та й зараз в окремих країнах деякі, пардон муа, сидять, нікому не заважають. Отже, аналіз складних систем говорить, що до цього призвели голодні бунти. А до них – зростання цін на їжу в світі. А до нього – зростання цін на автомобільне пальне в США. А до цього – спекуляції на товарних ринках. А до них – перетікання іпотечних грошей з фондових ринків на товарні. А до нього – крах іпотечних агентств Fannie Mae і Freddie Mac. Тощо. Ось вам каскад вразливостей, з'єднаний в один великий ланцюг подій. Під час розгляду складних завдань їх можна розділити на шматки, оскільки кожна дрібна частина впливає на іншу і причинно-наслідковий зв'язок між частинами критично важливий. Адже дійсно: натискання «тут» зазвичай має наслідки «там» через взаємозалежності. Виявлення таких взаємозалежностей – це розділ аналізу складних систем.

Несуттєво, вивчати у цьому руслі соціальні організації або біологічні організми. Але висновки у вчених цікаві. І вони – про нас і про нашу роботу. Головний: якщо ви хочете робити щось складне або просто впоратися зі складним навколишнім світом, ви самі повинні бути чимось складним, нелінійним. І проблеми більшості ієрархічних організацій, де править одна особа: система не може бути більш складною, ніж людина, яка цією системою управляє. Навколишній світ стає дедалі більш складним, і система – вже більш складна, ніж один індивідуум. Він самотужки не може впоратися зі складним світом. Запізнюється. Помиляється. Нас очікують організації без лідера, т. зв. «розподілені» організації, які будуть єдино конкурентними в новій реальності. У майбутньому люди будуть сміятися, що колись за ними здійснювали централізований контроль. А це означає, що в сучасному світі найважливіша цінність – вміння працювати з іншими людьми. Суспільство – біля самих витоків трансформаційних перетворень.

От чесно: якби я найбезпосереднішим чином не зіткнувся з такою корпорацією, де немає одного лідера, то не повірив би. Люди виконують проєкти, в кожному з яких є керівник. Тимчасовий керівник проєкту. І в цей же час у компанії робиться ще 40–50 проєктів. Де ця ж сама людина – ніякий не керівник, а рядовий виконавець, член проєктних команд, у кожній з яких – свій, інший PM (Project Manager). Це дуже важко усвідомити, якщо не побачиш особисто. Це нагадує нейронні мережі з людей, в яких немає місця емоціям, де є тільки драйв і взаємоповага. Це таки справді дуже дивно для нас сьогоднішніх. І лячно. Але це – наше майбутнє. Схоже, майбутнє дуже близьке.

Автор – Дмитро Дригайло, Директор із зовнішніх зв'язків WizardsDev.

Довідка. Янір Бар Ям – президент NECSI, провідного американського дослідницького центру зі штаб-квартирою в Кембриджі (штат Массачусетс, США), Міжнародний IT-коледж DevEducation, партнер WizardsDev, підписав угоду про партнерство з NECSI 24 жовтня 2019 року. Це дуже багатообіцяюча й корисна співпраця як для коледжу, так і для нашої компанії.

Угода про партнерство передбачає, серед інших, наступні види дій:

  • взаємні відвідування партнерів академічними й технічними фахівцями;
  • обмін освітніми програмами, матеріалами, дослідженнями, публікаціями та академічною інформацією;
  • організація спільних досліджень і публікацій;
  • спільна організація конференцій, семінарів та інших академічних і освітніх заходів;
  • спільне проведення технологічних тренінгів та адміністративних програм.
Читати попередню статтю
← IT як спосіб життя. Чи варто переходити з PNG-формату зображення у WebP розробнику мережевих додатків
Читати наступну статтю
IT як спосіб життя. Як створити веб-сайт на WordPress новачкові →